تفاوت انواع شخصیت های حقیقی

آموزش نیروی حسابداری و تاسیس شرکت حسابداري

موسسه حسابداری محاسبان آفاق اسپادانا

برند برتر آموزشهای حسابداری

عنوان مقاله:

تفاوت انواع شخصیت های حقیقی

اجرا شده توسط:

استاد عادل طغیانی

کارشناس ارشد حسابداری و مشاور مالیاتی بنگاه های اقتصادی

نگارش:

موسسه حسابداری محاسبان آفاق اسپادانا

زمستان ۱۳۹۸

کد:۱۰۰۵

تفاوت انواع شخصیت های حقیقی

اشخاص حقیقی را از دو منظر مالیاتی بررسی کردیم ابتدا نرخ مالیاتی که بین آنها تفاوت داشت و معافیتهای ویژه که متفاوت بودند.

حال برای بهتر درک کردن اشخاص و دانستن تکالیف متفاوت بین آنها اشخاص حقیقی را مورد بررسی قرار می دهیم.

مطابق ماده ۹۵ قانون مالیات ها اشخاص حقیقی به سه گروه تقسیم می شوند:

گروه اول:

گروهی هستند که در آمد آنها از ۳میلیارد تومان بیشتر یا ده برابر درآمد مشمول مالیات سال قبل آنها باشد.اگر این افراد فقط کار خدماتی انجام میدهند معیار های ما نصف می شود. یعنی درآمد خدماتشان بیشتر از ۱٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰تومان باشد یا ۱۰برابر درآمد مشمول مالیاتشان بیشتر از ۱٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰تومان باشد.

افراد حقیقی ذیل تحت هر شرایطش جزء گروه اول هستند:

۱٫دارندگان کارت بازرگانی (واردکنندگان و صادرکنندگان)؛

۲٫صاحبان کارخانه و واحدهای تولیدی  بهره برداران معادن ادارای جواز تأسیس و گپروانه بهره برداری از وزارتخانه ذی ربط؛

۳٫صاحبن هتل های سه ستاره و بالاتر؛

۴٫صاحبان بیمارستان ها، زایشگاه ها، کلینیک های تخصصی؛

۵٫صاحبان مشاغل صرافی؛

۶٫فروشگاه های زنجیره ای دارای مربوط فعالیت از وزارتخانه ذی ربط؛

این شش گروه حتی اگر ۱ريال فروش هم داشته باشند جزو گروه اول هستند.

گروه دوم:

اشخاصی که فروش آنها بین ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰تومان تا ۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰تومان باشد یا ۱۰برابر درامد مشمول مالیات اخرین سالی که برای آنها برگه قطعی صادر شده بین ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰تومان تا ۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰تومان باشد. اگر فقط به خدمات می پردازند معیارها نصف میشود.

گروه سوم:

سایر اشخاص حقیقی که در دسته ی اول نباشند جزء گروه سوم هستند.

در ادامه متوجه می  شوید که این گروه ها چقدر میتاند در تکالیف مالیاتی تأثیر گذار باشد.

ماده ۹۵ قانون مالیات مستقیم :  صاحبان مشاغل موضوع این فصل موظفند دفاتر و یا اسناد و مدارک حسب مورد را که با رعایت اصول و ضوابط مربوط از جمله اصول و ضوابط مربوط به تنظیم دفاتر تجاری موضوع قانون تجارت در خصوص تجار تنظیم می‌گردد برای تشخیص درآمد مشمول مالیات، نگهداری و اظهارنامه مالیاتی خود را بر اساس آنها تنظیم کنند.

آیین‌نامه اجرائی مربوط به نوع دفاتر، اسناد و مدارک و روشهای نگهداری آنها اعم از ماشینی(مکانیزه) و دستی و نمونه اظهارنامه مالیاتی با توجه به نوع و حجم فعالیت حسب مورد برای مودیان مذکور و نیز نحوه ارائه آنها برای رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات به مراجع ذی‌ربط، حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون (۱/۱/۱۳۹۵) توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می‌شود و به‌تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد.

به موجب بند ۲۱ ماده واحده قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم،مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴، این متن جایگزین متن ماده (۹۵) قانون و تبصره های آن شد.


ماده 95 قانون مالیات مستقیم :  صاحبان مشاغل موضوع این فصل مکلف­اند اسناد و مدارک مثبته کافی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات خود نگاهداری کنند. صاحبان‌ مشاغل از لحاظ تشخیص درآمد مشمول مالیات به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:


الف) صاحبان مشاغلی که به موجب این قانون مکلف به ثبت فعالیت‌های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند و باید دفاتر ‌و اسناد و مدارک مربوط را با رعایت اصول و موازین و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری نگاهداری کنند.

ب) صاحبان مشاغلی که بر حسب این قانون مکلف به ثبت فعالیت‌های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه می‌باشند. نمونه‌های دفاتر مذکور توسط‌ سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می‌گردد و در دسترس قرار می‌گیرد. 

ج) صاحبان مشاغلی که مشمول مقررات بندهای (‌الف) و (ب) فوق نیستند مکلف­اند صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه خود را طبق ضوابط و ‌نمونه‌های تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور نگاهداری کنند.

برگزاری کارگاه مشاوره مالیاتی توسط موسسه حسابداری محاسبان آفاق اسپادانا:

موسسه حسابداری محاسبان با آموزش گام به گام امور کاربردی حسابداری  و قوانین مالیاتی از جمله قانون مالیاتهای مستقیم ، قانون کار، قانون تجارت، قانون تامین اجتماعی ، قانون مالیات بر ارزش افزوده و تمام مباحث تخصصی و کاربردی در محیط کار حسابداری ، علاقه مندان را برای ورود به بازار کار آماده میکند. آموزش های عملی و کاربردی قانون تجارت و قانون کار، آموزش مسائل مربوط به زبان بدن و فن بیان و اصول (فنون) مذاکره ویژه حسابداران و مدیران مالی  و برای اولین بار در کشور کارگاه شبیه سازی هیئت حل اختلاف مالیاتی با مسئولین اسبق سازمان امور مالیاتی  برگزار میکند. بهترین موسسه حسابداری اصفهان و معتبرترین آموزشگاه حسابداری با بررسی نمونه های واقعی و پرونده های مالیاتی دانش پذیران را بطور کامل مسلط به انجام امور مالیاتی و حل پرونده میکند.پک کامل هر جلسه از این کارگاه را میتوانید در قالب فایل word ،pdf، پاورپوینت، فیلم آموزش مالیات بر ارزش افزوده و ویس آموزشی (برگرفته شده از فیلم  اموزش رایگان مالیات) بطور کاملا رایگان از طریق سایتی که در پایین صفحه مشاهده میکنید در  اختیار داشته باشید. آموزش امور مالیاتی توسط بهترین، با تجربه ترین و آگاه ترین مدیران مالی با سابقه عالی در پرونده های مالیاتی و حل اختلاف مالیاتی و مشاوره مالیاتی و مدرسینی مجرب و آگاه صورت میگیرد. این کارگاه طی ۱۴جلسه تئوری ( ۵ ساعته ) و ۵ جلسه کارگاه اجرایی ( ۴ ساعته )هرآنچه شما برای ورود به بازار کار نیاز داشته باشید در اختیار شما خواهد گذاشت. در این کارگاه که مورد استقبال  مدیران  موسسات آموزش حسابداری اصفهان، آموزش حسابداری تهران،آموزش حسابداری نجف آباد، آموزش حسابداری علویجه، اموزش حسابداری شاهین شهر، آموزش حسابداری فریدن، آموزش حسابداری شهرضا، آموزش حسابداری اردستان، آموزش حسابداری بهارستان، آموزش حسابداری فلاورجان، آموزش حسابداری سپاهان شهر، آموزش حسابداری مبارکه، آموزش حسابداری گلپایگان، آموزش حسابداری خمینی شهر، اموزش حسابداری چادگان ، آموزش حسابداری نائین ، آموزش حسابداری نطنز قرار گرفته، ما را برآن داشته تا بهترین در زمینه حسابداری باشیم.