حسابداری را تعریف کنید؟

تعریف حسابداری چیست؟

حسابداری را میتوان به چند روش تعریف کرد؛ در بین این روش ها، آنچه آشکار است  مهم بودن رشته حسابداری در انواع رشته های شغلی است. زیرا از گذشته تا به حال در بسیاری از داد و ستد های اجتماعی و اقتصادی،حسابداری نقشی برجسته داشته است. در واقعیت حسابداری یکی از عامل های مهم و موثر در پایدار ماندن هر شغلی مهم است و طبق تعریف هایی که از حسابداران پر قدرت به گوش میرسد  به شکلی از زبان تجارت گفته میشود. به گفته ی موسسه حسابداری اصفهان  یک حسابدار با تحویل گزارش های مالی و تحلیل و بررسی شرایط اقتصادی در هر کسب‌ وکاری، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار تمامی مدیران و فعالان اقتصادی قرار می‌دهد.

تاریخچه حسابداری!

برای اولین بار در حسابداری مدرن تعریف وازه تراز و تعادل در هر حساب بدست پاچیولی در سال ۱۴۹۴ بیان شد. پاچیولی در کتاب خود که نخستین و با اعتبارترین کتاب حسابداران بوده این مطلب را بیان کرد.

با رشته حسابداری آشنا شوید:

همان طور که گفته شد؛ رشته ی حسابداری یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی به حساب می آید که سالانه تعداد نفرات زیادی از دانشجویان در این رشته فارغ التحصیل می‌شوند.  میتوان گفت رسیدگی به امور مالی و امور حسابداری در هر مکانی وجود دارد و و میدانید که این کار را باید به کسانی سچردکه در این رشته پر طرفدار بسیار قدرتمند عمل میکنند. در زمان گذشته این امور در نهاد های  مختلف معمولاً به دست کسانی سپرده  می‌شد که امور مالی را تجربی آموخته  و و میتوان گفت زیاد هم بر آنم تسلط نداشتند. اما در زمان حال  به دلیل این که زمان، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است،  در بیشتر مواقع از فارغ التحصیلان رشته حسابداری در این امور استفاده می‌شود تا با انجام دادن دقیق امور حسابداری، کار ها را با سرعت بیشتر و کیفیت بالا‌تر انجام دهند. امروزه کار حسابداری یک تخصص جداگانه محسوب می‌شود و کسانی باید دراین حرفه فعالیت داشته باشند که حسابداری را به صورت حرفه ای و تخصصی از بر باشند. در حسابداری فرایندهایی نظیر جمع‌آوری اطلاعات، ثبت و طبقه‌بندی کردن اطلاعات و خلاصه کردن آن‌ها وجود دارد و همچنین حسابدار باید کار تنظیم گزارش‌های مالی را نیز انجام دهد. حسابدار با انجام دادن این کارها و تنظیم این اطلاعات موجب می‌شود که افراد مربوط به آن ارگان مانند معاونان و مدیران و یا ناظران مالیاتی بتوانند به این اطلاعات رجوع کنند و از آن‌ها استفاده کنند.

حسابدار کیست؟

به شخصی حسابدار گفته میشود که امور مالیاتی را در هر کسب و کاری به عالی ترین نحو انجام دهد. همه مردم کسانی را میشناسند که از کسب  کار های کوچک و بازاری به درآمد های کلانی رسیده اند و در رابطه با آن شخص گفته شده که شخصی باهوش حسابداری بالایی است! در گذشته ی ایران به حسابدار “میرزا”  گفته می‌شد، کمی بعد به آن دفتردارنیز گفته می‌شد و در نسل‌های بعدی واژه حسابدار به صاحب این جایگاه اختصاص داده شد. باید گفت ابزار حسابداری امروزه به جای (چرتکه) به ابزار الکترونیکی و نرم‌افزارهای مالی ارتقا یافته است. امروزه به هر فارغ‌التحصیل حسابداری، حسابدار نیز گفته می‌شود. اما واقعیت این است که یک حسابدار مانند هر فردی که متخصص در سایر رشته‌ها، علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی در  موسسه حسابداری تخصصی و باکیفیت باید در بازار کار نیز تجربه کسب کند.

 

ویژگی‌هایی که یک حسابدار باید داشته باشد.

هر فردی که میخواهد یک حسابدار خوب و برجسته ای شود باید توجه داشته باشد که علاقه آن به ریاضیات باید زیاد باشد. به کسانی که از ریاضیات دوری میکنند و علاقه ای به ریاضیات ندارند  به هیچ وجه رشته حسابداری پیشنهاد نمی‌شود. به این دلیل که شما در رشته حسابداری همیشه با اعداد و ارقام سر و کار خواهید داشت. لازم به ذکر است که تنها علاقه به ریاضیات نیست که از شرط های لازم برای حسابدار شدن است بلکه یک حسابدار باید به اصول نوشتاری هم مسلط باشد. علاوه برتمامی نکاتی که خوانده شد  باید این نکته را نیز بازگو کرد  که حسابدارها اکثرا در سر کار، ساعات زیادی را باید روی صندلی بنشینند کسی که میخواهد یک حسابدار خوب شود باید تحمل این نکته را نیز داشته باشد. شغل حسابداری میتواند برای شما درگیری های شدید ذهنی به وجود بیاورد. در اکثر موارد کسانی که حسابدار یک شرکت هستند، در ایام تعطیلی هم نمی‌توانند بیخیال این امور شوند. البته منظور ما این نیست که این رشته و شغل  را سخت جلوه دهیم منظور از این توضیحات بهتر شناختن این رشته بود. البته باید گفته شود که افرادی در این رشته هستند که این شغل و سختی هایی که گفته شد به دلیل علاقه زیاد برایشان قابل اهمیت نیست و این شغل برای آن‌ها خیلی قابل تحمل و دوست داشتنی  است.

ویژگی‌های حسابداران چیست؟

حسابداران نیز مانند کسانی در حرفه های دیگر، ویژگی های مشترکی دارند . (البته این ویژگی ها برای همه افراد قابل انتقال نیست.)

تعدادی از ویژگی های حسابداران :

  • ذهنی منظم و منطقی
  • با پشتکار، متمرکز و دقیق
  • اعتماد به نفس دارند و دارای روحیه درستکاری هستند
  • علاقه مند بودن به دانستن بیشتر و به روز بودن

آینده حرفه حسابداری در ایران!

گفته میشود که حسابداری در ایران آینده بسیار خوبی در پیش دارد. موسسه حسابداری با شرکت حسابداری تفاوت ندارد همگی آینده خوبی دارند، امروزه تمامی سازمان ها و کارخانجات ، همگی به یک حسابدار و یا یک گروه حسابداری نیاز دارند. حسابداری قلب یک مجموعه کاری محسوب میشود و اگر کسی کم کاری کند، بقیه ی گروه‌های کاری هم با مشکل مواجه میشوند. برای مثال یک کارخانه را در نظر بگیرید. در کارخانه ها این حسابدار و یا گروه حسابرسی است که تعیین می‌کند  هزینه‌ها و درآمدها چقدر بوده و ورودی ها و خروجی های کارخانه را مشخص می‌کند  و آنهارا گزارش میدهد یک حسابدار است.اگر آن حسابدار یا حسابرس کار خود را به خوبی انجام ندهد . حتی ممکن است باعث ورشکستگی آن کارخانه هم بشود! در این حالت کارخانه حتی قادر به پرداخت حقوق کارمندان خود هم نیست و به همین علت است که گفته میشود حسابدار ‎  قلب یه کارخانه است .چون اگر بخش حسابداری نتواند کار خود را به خوبی و با کیفیت کافی انجام دهد بقیه قسمت ها نیز دچار مشکل میشوند. طبق مواردی که به آن اشاره شد بهکار گرفتن حسابداران خبره برای تمامی ارگان‌ها، شرکت‌ها و کارخانه‌ها یک امر مهم است و این ضرورت نیز با گذشت زمان بیشتر هم می‌شود. به دلیل این که امور حسابداری رفته رفته الکترونیکی می‌شوند و کار کردن افرتد نا بلد و متفرقه در این زمینه غیر ممکن می‌شود. به همین دلیل آینده حرفه حسابداری در سراسر دنیا و به خصوص در ایران که یک کشور در حال توسعه است بسیار خوب پیش بینی شده است

 انتخاب رشته حسابداری؟

اکثر  افراد در زمان انتخاب رشته دانشگاه، طبق رتبه و نام دانشگاه، تصمیم‌گیری نهایی را انجام می‌دهند؛ قبل از اینکه راجب رشته ی مورد نظرشان تحقیقات لازم را انجام دهند. موسسه محاسبان به شما پیشنهاد میکند  اول طبی علایق خود ونسبت به آینده حرفه کاریتان تصمیم بگیرید. اگر علاقه ی شما به حسابداری و امور مالی  است،و اگر فردی با اعتماد به نفس بالا،دقیق و قابل اعتماد هستیدو ذهنی جست و جوگر دارید، این رشته مناسب شماست.  همان  گونه  که از زمان قدیم تا به حال حسابداری اساس امور مالی و سازنده آینده هر کسب و کاری بوده، حال نیز با پیشرفت تکنولوژی  مانند AI  و IOT و بیشتر شدن نیاز کار به افرادی که متخصص در این رشته هستند مورد نیاز است.